Witamy na stronie   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Powered By GSpeech
Get Adobe Flash player

Aktualności

Informujemy, że można już składać wnioski dotyczące rządowego programu pomocy uczniom w 2015 r. „Wyprawka szkolna”. Druki można pobrać i wypełnione wnioski złożyć już teraz w sekretariacie szkoły (urzędowy termin składania wniosków mija 4 września). Warunki uzyskania dofinansowania na zakup podręczników podobne jak w latach ubiegłych. Szczegółowe wytyczne dotyczące obliczenia kryterium dochodowego znajdują się na stronie MEN

To już jest koniec, możemy iść, jesteśmy wolni……

ale czy faktycznie to już jest koniec, czy to początek końca czy też koniec początku a przed nami wspaniałe życie? Cieszyliśmy się że mamy świadectwo nasze upragnione lecz przed nami bardzo ważny egzamin życia. Niebawem matura lecz dziś cieszyliśmy a zarazem smuciliśmy. Łzy były, były emocje…. Oto jak wyglądało zakończenie roku szkolnego dla klasy IV Technikum ZDZ w Kocku.

I Międzyszkolny Konkurs Matematyczny odbył się w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Kraśniku.

Wprawdzie wzięło w nim udział 15 uczniów to jednak przyjechali z Lublina, Puław, Kocka i Kraśnika. Na uczestników czekał zestaw pytań i zadań do rozwiązania, quiz matematyczny – taki na na wesoło – drobny poczęstunek, a dla najlepszych cenne nagrody. Na koniec dla wszystkich zaśpiewała uczestniczka programu The Voice of Poland Agni Caldarar.


17 marca to imieniny Patryka, świętego patrona Irlandii. To także doskonała okazja do pogłębienia wiedzy uczniów na temat kultury krajów anglojęzycznych. W Technikum ZDZ Lublinie Filia w Puławach obchody Dnia Świętego Patryka to już właściwie tradycja.
Od czterech lat w naszej szkole organizowany jest międzyszkolny „Konkurs wiedzy o Irlandii i świętym Patryku”. Wydarzenie to przyciąga uczniów Szkół ZDZ z regionu lubelskiego i jest świetną okazją nie tylko do sprawdzenia poziomu wiedzy, ale również do zacieśniania więzów uczniowskich i świetnej zabawy.
W tym roku, oprócz tradycyjnej konkurencji konkursowej, uczestnicy mogli obejrzeć pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu uczennic szkoły puławskiej, a także spróbować własnych sił na parkiecie. Ta ciesząca się coraz większą popularnością uroczystość sprawia, że z roku na rok staramy się podnosić poprzeczkę i dzięki temu możemy odkrywać nowe talenty naszych wychowanków.

Gratulujemy zwycięzcom:
1 miejsce – Julia Surdacka
2 miejsce – Karolina Patyk
3 miejsce – Paulina Mitura, Piotr Kochańczyk

Dzień Świętego Patryka -​ święto popularne na całym świecie
Choć święty Patryk nie był Irlandczykiem, jest patronem Irlandii, której przyniósł chrześcijaństwo. To on miał wypędzić z wyspy węże.
17 marca to w Irlandii święto narodowe, obchodzone też w Tokio, Nowym Jorku czy Sydney.

Obchody i parady organizowane są nie tylko w miastach i miasteczkach w samej Irlandii, ale też poza jej granicami, np. w Nowym Jorku, Tokio czy Sydney.

Pierwsze kontakty Patryka z Irlandią były raczej niefortunne – kiedy miał 16 lat został porwany przez piratów i wywieziony do Irlandii, gdzie przez wiele lat pasł owce. – Podobno dzięki boskiemu wstawiennictwu udało mu się uciec, wrócił do domu i kształcił się, aby zostać biskupem misyjnym. Był też w Rzymie. Legenda głosi, że pewnej nocy miał sen, w którym przybyli do niego posłańcy z Irlandii z listem zawierającym prośbę, aby wrócił do Irlandii i przyniósł jej chrześcijaństwo.

17 marca to data śmierci św. Patryka. – To może trochę dziwne, że obchodzi się z takim przytupem rocznicę śmierci, ale to jedyna data, jaką znają historycy z żywota św. Patryka. Choć część historyków do dziś uważa, że w postaci św. Patryka połączono niejako kilku misjonarzy, którzy w rzeczywistości działali w Irlandii

Ze św. Patrykiem związana jest też trójlistna koniczyna (ang. shamrock), czyli nieoficjalny symbol Irlandii. – Mówi się, że przechadzając się w okolicy skały Cashel, pięknego wzgórza, na którym znajduje się cały kompleks świątynny, św. Patryk próbował wytłumaczyć Irlandczykom, o co chodzi w dogmacie Trójcy Świętej. Spojrzał pod nogi, zobaczył koniczynę i na jej przykładzie wytłumaczył, że tak jak jedna roślina ma trzy liście, tak jest jeden Bóg w trzech osobach – opowiada Mazurek-Schramm, współautorka przewodnika po Irlandii.

Żywiołowe obchody Saint Patrick’s Day tradycyjnie zaczynają się mszą za Irlandię, a potem jest już jedna wielka zabawa, przede wszystkim muzyka, koncerty, tańce.

Dni 16-17 marca są dniami wolnymi od nauki by można było uczestniczyć w rekolekcjach jakie odbywają się w naszej parafii.rekolekcje

24 stycznia odbyła się studniówka. Oczywiście bawiliśmy się do samego rana…
studniowka
Mało kto wie że studniówka czyli potoczna nazwa balu przedmaturalnego, który odbywa się w przybliżeniu sto dni przed rozpoczynającymi się w maju maturami, jest to typowo polska tradycja, niemająca żadnego odpowiednika na świecie. Poza Polską tego typu bale są organizowane dopiero po zdanych egzaminach. W Czechach na zasadach podobnych do Studniówki odbywa się w styczniu lub w lutym

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech